Для того, щоб ознайомитись з матеріалами до уроку, натисність сюди.
Тема: Ділення двоцифрового числа на одноцифрове (39:3, 42:3). Задачі на подвійне зведення до одиниці.
Мета: повторити і порівнювати прийоми ділення чисел виду 39:3, 42:3; розвивати вміння розв’язувати складені задачі на подвійне зведення до одиниці, орієнтуючись на особистісно-зорієнтоване навчання; формувати навички усних обчислень; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми повторимо і порівняємо прийоми ділення чисел виду 39:3 і 42:3, продовжимо роботу над задачами.
ІІІ. Розвиток математичних знань.
- Робота з матеріалом у блоковій системі прикладів.
А) Усний рахунок:
- Гра «Створи граф» (Обчислення кругових прикладів. Самоперевірка. Слайд 3.)
54 : 6 84 - 57 48 : 8
60 - 12 9 · 11
99 - 39 27 · 2 6 · 14
- Гра «Закономірність». (Слайд 4).
- Знайдіть закономірність, продовжте ряд.
45, 55, 65, …, …, … .
- Розкажіть, як ви знайшли числа.
- Розкажіть про числа утвореного ряду. (Двоцифрові, непарні, діляться на одноцифрове число 5, кожне наступне число більше від попереднього на 10, числовий ряд зростає. Найменше число 45, найбільше – число 95.)
- Каліграфічна хвилинка (Слайд 5).
- Яка цифра найчастіше використовується у записі чисел утвореного числового ряду?
- Користуючись зразком написання цифри 5, запишіть число, яке складається з 5 одиниць; 5 десятків і 5 одиниць; 5 сотень, 5 десятків та 5 одиниць. Назвіть ці числа.
- Кожне число поділіть на 5. Запишіть утворені частки, користуючись зразком написання цифри 1.
- Гра «Створи пари» (Слайд 6)
- Створіть відповідні числові пари, виконавши ділення на 5.
45, 85, 65, 75, 55, 95.
19, 15, 9, 11, 17, 13.
- Гра «Шифрувальник» (Слайд 7)
- Виконайте числові вирази. За допомогою шифру відгадайте зашифроване слово.
А Д Ж І М Л Н О Р Ц !
10 11 18 14 12 22 25 21 30 33 34
36 : 3 = 12 М
63 : 3 = 21 О
44 : 2 = 22 Л
84 : 4 = 21 О
55 : 5 = 11 Д
66 : 2 = 33 Ц
28 : 2 = 14 І
88 : 2 = 44 !
В) Письмове розв’язування прикладів на ділення двоцифрового числа на одноцифрове виду 42:3 (№781).
72:6, 72:3 – пояснення прийому обчислення (І група);
І стовпчик – ІІІ група з вчителем;
І – ІІ стовпчик – ІІ група самостійно (взаємоперевірка);
ІІІ – V – І група самостійно (взаємоперевірка).
- Робота з матеріалом у блоковій системі задач.
А) Усний рахунок:
- «Задачі для допитливих»:
Слайд 9
Турист з Нельгівки вирішив подорожувати на велосипеді нашими Приморськими степами. За кожну годину він проїжджає 16 км. Скільки кілометрів проїде турист за 4 години?
Слайд 10
На своєму шляху він зустрів зайця-русака. Заєць-русак – чудовий степовий спринтер, який може розвивати швидкість до 50 км за год.
- Чи зможе турист на велосипеді наздогнати зайця?
- У скільки разів більше пробіжить заєць за 1 годину, ніж велосипедист проїде за 1 годину?
- На скільки кілометрів більше пробіжить заєць за 1 годину, ніж велосипедист проїде за 1 годину?
- Скільки кілометрів пробіжить заєць за 2 години?
Слайд 11
Далі нашому туристові зустрілася дрохва. Це найбільший степовий птах. Маса 3 дрохв 48 кг. Яка маса 1 дрохви?
Фізкультхвилинка
Метелик. Руки вже за головою,
Тож дивись перед собою,
Випрямляємо хребет,
Лікті зводимо вперед
Мов метелики, літаєм,
Крильця зводим, розправляєм.
Буратіно. Буратіно потягнувся,
Раз нагнувся, два нагнувся,
Руки в сторони розвів,
Ключик, видно, загубив.
А щоб ключик наш знайти,
Треба всім в похід іти.
Б) Робота над задачею № 782.
- Ознайомлення зі змістом задачі.
- Прочитайте задачу. Про що в ній говориться?
- Назвіть опорні слова в умові задачі. (Ціна, кількість, вартість.)
(Повторне читання задачі, поділ задачі на частини, виділяючи її окремі числові дані.)
Ц * К = В
Л ? 9пл. 54 грн.
На ? ›
С ? 6 п. 72 грн.
- Частковий аналіз задачі й відшукування плану її розв’язування.
- Про що запитується в задачі?
- Що достатньо знати, щоб відповісти на запитання задачі?
(Учень, усно аналізуючи задачу, складає план розв’язування задачі.)
- Розв’язування задачі:
І група – розв’язати задачу алгебраїчним способом за допомогою буквеного виразу (самостійно біля дошки);
ІІ група – записати рішення задачі діями з поясненням (робота біля дошки з вчителем).
- Презентація самостійно виконаних завдань.
- Додаткові завдання:
- Скільки коштує вся покупка?
- Скільки разом коштують одна пляшка лимонаду і один пакет соку?
- Скільки пляшок лимонаду можна купити ціною 10 гривень?
- Скласти обернену задачу (І група).
В) Розв’язування задачі 783.
- Ознайомлення зі змістом задачі.
- Прочитайте задачу. Про що в ній говориться?
- Поясніть лексичне значення слова гірлянда?
(Повторне читання задачі, поділ задачі на частини, виділяючи окремі числові дані.)
Пр. * Ч. = В.р.
П. ? 2 год. 28 пр.
?
О. ? 3 год. 54 пр.
- Частковий аналіз задачі й відшукування плану її розв’язування.
- Про що запитується в задачі?
- Чи можна про це дізнатися відразу?
- Розв’язування задачі:
І група – розв’язати задачу алгебраїчним способом за допомогою рівнянь (самостійно біля дошки);
ІІ група – записати рішення задачі за допомогою числового виразу (робота біля дошки з вчителем).
- Презентація самостійно виконаних завдань.
- Додаткові завдання:
- Скільки всього прапорців вирізали діти?
- На скільки більше прапорців вирізала Оленка, ніж Петрик?
- Скільки прапорців виріже Петрик за 3 години? Оленка за 2 години?
- Скласти обернену задачу (І група).
В) Розв’язування задачі 785.
- Ознайомлення зі змістом задачі.
- Прочитайте задачу. Про що в ній говориться?
- Поясніть значення словосполучення овочевий склад.
- Назвіть опорні слова в умові задачі. (Маса 1 ящика, кількість ящиків, маса всіх ящиків).
(Повторне читання задачі, поділ задачі на частини, виділяючи окремі числові дані.)
М.1 ящ. К. ящ. М.в. ящ.
З. 4 ящ. 48 кг
?, одн. ?
Пр. 8 ящ. ?
- Аналіз задачі аналітичним способом.
- Про що запитується в задачі?
- Чи можна дізнатися про це відразу?
- Чому?
- Про це можемо дізнатися?
- Чому?
- Чи можна дізнатися, яка маса одного ящика?
- Якою дією?
- Тепер можна відповісти на питання задачі?
- Чому?
- Якою дією можемо знайти масу 8 ящиків?
- Тепер можна відповісти на запитання задачі?
- Самостійне розв’язування задачі.
- Перевірка розв’язування.
- Що знайшли першою дією?
- Що знайшли другою дією?
- Скільки кілограмів моркви стало на складі?
- Як ви знайшли?
- Додаткові завдання:
- На скільки кілограмів більше у 8 ящиках, ніж у 4 ящиках?
- Скласти обернену задачу (І група).
ІV. Підсумок уроку.
- Що треба зробити, щоб знайти частку 39:3? 42:3?
- Яку дію виконуємо, коли треба звести до одиниці?
- Складіть прості задачі на зведення до одиниці.
V. Домашнє завдання:
І група - № 786, 788;
ІІ група - № 787, 788;
ІІІ група - № 787.
Вчитель початкових класів
КЗ «Нельгівська ЗОШ
І – ІІІ ступенів»
Приморського р-ну
Запорізької обл.
Степаненко Н.І.
|