Для того, щоб ознайомитись з матеріалами натисніть сюди
Тема. Рослини, їх будова. Розв’язування задач на знаходження різниці.
Мета: ознайомити дітей із будовою рослин, з'ясувати значущість кожної частини рослини; вправляти учнів у розв’язуванні задач на знаходження різниці, узагальнити і закріпити набуті знання; розвивати мовлення, логічне мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: роздатковий матеріал, зразок написання цифри, малюнки – відгадки до загадок, комп’ютер, тарілка з яблуками,
ХІД УРОКУ
I . Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
• Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
- Поясніть, чому місяць листопад названо листопадом?
• Усні обчислення
- До нас в гості прийшов казковий герой. Як його звуть? ( Карлсон). Карлсон зібрався на День народження до Малюка. Допоможіть йому зібрати букетик з листочків для подарунку. (На слайді осінній пейзаж, Карлсон. У дітей вирізані різноманітної форми листочки з дерев з написаними прикладами.) - Знайдіть листочок з прикладом на додавання та віднімання, результат якого дорівнює 7.
• Робота над загадками. (На дошці — малюнки-відгадки.)
- Відгадайте загадки.
• У сукні зеленій стою цілий рік: Сонечко світить, чи падає сніг. Голок багато в господарстві маю, Тільки не шию і не вишиваю. (Ялинка)
• Батько тисячу синів має, Кожному шапочку справляє. (Дуб)
— За якими ознаками ви дізналися, що це дуб?
— Які у нього плоди?
— Хто живиться його плодами?
• І красива, і пахуча Квітка ця, на жаль, колюча. (Троянда)
Я на сонце дуже схожа –
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано вранці розквітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я?… (Ромашка)
• Намистиночки малі
Стебло тягнуть до землі. (Конвалія) •
Лист різний із оксамита,
Соком ягідка налита.
А для хворої дитини
Кращі ліки — чай з... (малини).
Влітку сіренький, Взимку біленький (Заєць)
• Каліграфічна хвилинка.
- Скільки елементів має множина, яка утворилася?
- Пропишіть цифру сім рядок.
- З яких чисел складається число сім? Запишіть.
- Який елемент зайвий? Чому?
- Назвіть елементи утвореної множини одним словом. (Рослини)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми говоритимемо про рослини, зокрема про їх будову, розв’язуватимемо задачі на знаходження різниці.
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Повідомлення вчителя з елементами бесіди.
— Тілами якої природи є рослини?
— Доведіть свою думку. (Вони дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають.)
— Що потрібне рослині для життя? (Світло, тепло, вода, ґрунт, повітря)
— Що дає світло і тепло? (Сонце)
— Сонце — це тіло живої чи неживої природи?
— Навіщо рослині світло і тепло? (Рости)
— Звідки рослини беруть воду? (З ґрунту)
— Отже, рослини пов'язані з ґрунтовою вологою.
— Для чого рослинам потрібне повітря?
— Вода і повітря — це тіла живої чи неживої природа?
- Який висновок можна зробити? ( Жива природа пов'язана з неживою.)
- Кожна рослина складається з частин. Ці частини називаються органами. Кожен орган має свою назву: корінь, стебло, листок, квітка, плід з насінням. Всі органи рослини утворюють один організм. (Використовується тема «Будова рослини» з електронної програми «Природознавство 3 клас»)).
- Підсумуємо почуте:
• З чого складається рослина?
• Як називаються частини?
• Позначте цифрою кожен орган рослини, яка намальована у вас на листках.
Фізккультхвилинка
2 Практична робота. Вивчення будови рослин
а) Робота з малюнками яблуні, калини, помідора.
— Розгляньте малюнок яблуні.
— Які органи яблуні зображено? (Яблуко, листя, квіти, корінь, стовбур)
— Який кущ зображено? (Калина)
— Назвіть органи цієї рослини. (Ягоди, листя, квіти, корені, стебла)
— Назвіть органи помідора. (Плід, листя, квіти, стебло, корінь)
— Як назвати одним словом яблуко, ягоди калини, плід помідора? (Це плоди)
— Де утворюються плоди? (Плоди утворюються на місці квіток.)
(Учитель розрізає яблуко, помідор, ягоду калини.)
— Що міститься всередині кожного плоду? (Усередині завжди є насіння.)
— Що є спільного в усіх рослин? (В усіх рослин є корінь, стебло, листя, квітки, плоди і насіння.)
- Який висновок можна зробити?( Усі рослини мають однакову будову: корінь, стовбур, лист, квітка, плід.)
- Однак, органи рослин різних видів різняться довжиною, висотою, формою, розміщенням у просторі, кольором, розмірами.
(Використовується тема «Будова рослини» з електронної програми «Природознавство 3 клас»).
Гра «Що зайве?»
(Гілки листяних дерев і гілочка ялини. Зайва гілочка ялини.).
б) Робота в парах. (На кожну парту до уроків розкладають розрізану на частини рослину. Це можуть бути загальновідомі невисокі трав'янисті рослини.)
— Розгляньте окремі органи рослини. Назвіть їх одне одному.
— Покажіть корінь, стебло, листя, квітку. (Діти беруть до рук кожну частину рослини і показують учителеві.)
— Вам необхідно скласти їх у такій послідовності, щоб утворилася ціла рослина. Для цього ви повинні виконати задачі.
(Вчитель читає задачі на знаходження різниці, учні називають умову і запитання до задачі, записують рішення, називають компоненти, складають в певній послідовності органи рослини, на яких записані відповіді до задач.)
- Рослини називають зеленим дивом Землі або «фабрикою повітря». Їх називають саме так, тому що рослини збагачують повітря киснем, яким дихають всі живі організми. Щоб зменшити забруднення повітря, треба насаджувати дерева.
- Учні нашої школи висаджували плоди липи, клена, калини.
Задача 1 Учням треба висадити 10 грамів плодів липи. Вони висадили 7 грамів. Скільки грамів плодів липи залишилося у дітей?
Задача 2 Учням треба висадити 9 грамів плодів клена. Вони висадили 5 грамів. Скільки грамів плодів клена залишилося у дітей?
Задача 3 Учням треба висадити 7 грамів плодів калини. Вони висадили 4 грами. Скільки грамів плодів калини залишилося?
Задача 4 Щоб наші молоді деревця не загинули від гусені, на допомогу їм прилетить синичка. За одну добу синичці треба з’їсти 10 грамів комах. Вона з’їла 8 грамів. Скільки грамів комах їй ще залишилося з’їсти?
- Як називається рослина, яка утворилася у вас? (Кульбаба)
Фізкультхвилинка «Дерева, кущі, трав’янисті рослини»
в) Розповідь про значення кожної частини рослини.
— Сьогодні до нас завітав ще один гість. Це дідусь – корінь. Він розкаже вам для чого рослині корінь. РОЗПОВІДЬ ДІДУСЯ КОРЕНЯ
-Я сьогодні завітав до вас, щоб ви, діти, почули розповідь дідуся-кореня. У ґрунті міститься велика кількість коріння. Коріння дерев живуть довго — від 50 до 500 років, кущів — від 10 до 20 років, а трав — від 1 року до 20. Коріння ростуть упродовж усього життя рослини. Вони рухаються між частками ґрунту у пошуках води і мінеральних солей. Своїм коренем я закріплюю рослину в ґрунті, міцно утримую її. Чим більше рослина, тим більше корінь. Коренем я дістаю з різних куточків ґрунту воду для рослини з розчиненими в ній мінеральними солями, які відправляю по ствбуру до гілок і листя.
г) Складання ланцюжка
— Складемо ланцюжок, що демонструє взаємозв'язок усіх частин рослини
. - Для чого потрібен корінь? (Діставати воду та розчинені мінеральні солі)
- Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
- Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння, листям рослина дихає.)
- Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
— Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини?
- Який висновок можна зробити? (Усі органи рослини важливі та взаємопов'язані. Це єдиний організм.)
•• Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1) Робота за малюнками
— Які рослини тут намальовані? (Помідор, морква)
— Намалюйте органи рослин, яких бракує.
— Які органи рослин ви домальовували?
— Назвіть намальовані органи помідора. Скільки їх?
— Розкажіть, що ви знаєте про ці рослини. (Вчитель розказує, з яких країн прийшли ці рослини.)
- Помідор прийшов до нас з Південної Америки, а Батьківщиною моркви є Кавказ, Іран, Авганістан, Північно-Західна Індія.
2) Творча робота.
- Складіть задачу на знаходження різниці. (На тарілці лежало 7 яблук. Дівчинка з’їла 2 яблука. Скільки яблук залишилося?.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що є спільного у будові рослин?
— Де утворюються плоди?
— Для чого рослині корінь, стебло, листя?
|